goverdose.pl

goverdose.pl

Komiksy

Komiksy

Komiksy

Komiks jako odrębna forma wydawnicza wykształcił się na przełomie wieków XIX i XX, ale już w średniowieczu tworzono historie obrazkowe z komentarzem. Przeważnie historyjki te miały charakter satyryczny. Rozwój komiksów podobnych do tych, jakie znamy teraz, wiąże się z rozwojem prasy. Komiks on od satyrycznych obrazków z dodanym tekstem, drukowanych w gazetach i czasopismach.

Wyraz „komiks” pochodzi od angielskiego „comic strip”. Po raz pierwszy angielskiej nazwy użył w 1924 roku Gilbert Seldes w książce „The Seven Liveely Arts” dotyczącej kultury masowej. W innych krajach istniały jednak inne nazwy na te historyjki. W latach 50. słowo „comis” zostało określone jako neologizm. W Polsce komiksy początkowo nazywane były „historyjkami obrazkowymi”.

Komiksy

Czym jest komiks? Historią obrazkową, która zawiera więcej niż dwa odcinki ubezpieczenie oc dla młodych, dymki z tekstem i kadry. Definicja europejska za komiks uznaje opowiadania z co najmniej dwoma kadrami i rysunkami. Oprócz kadrów komiks ten miał zawierać teksty w dymkach i komentarze. Nowoczesne komiksy łamią jednak konwencję – często całą fabułę wyrażając za pomocą grafiki, nie tekstu. Coraz ciężej jest oddzielić komiks od innej formy.

Rozwój komiksu wpłynął na powstanie wydawnictw, zajmujących się tylko i wyłącznie wydawaniem komiksów. W wydawnictwach tych pracuje cały sztab – kto inny odpowiada za pomysł, kto inny za stronę graficzną, kto inny za teksty. Projektanci decydują o wyglądzie postaci, scenarzyści – o fabule, koloryści zajmują się nałożeniem barw.

Oprócz popularnego amerykańskiego komiksu w Polsce wielką popularność zyskała japońska manga. Mangi różnią się stylem od komiksów Marvela czy DC Comics, są przeważnie czarno-białe, czyta się je od tyłu. Komiksy mogą być formą sztuki. Ich twórcy czerpią inspirację wielu źródeł do których niejednokrotnie się odnoszą. Rzadkie egzemplarze komiksów osiągają zawrotne ceny na rynku.

Artykuł dzięki: